Drzwi wewnętrzne – jak wybrać najlepsze do domu lub mieszkania?

Drzwi wewnętrzne Białystok

Zakup drzwi wewnętrznych to jeden z ważniejszych etapów aranżacji domu lub mieszkania. Powinny być nie tylko estetyczne i dopasowane do stylistyki, ale również solidnie wykonane i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie drzwi? Podpowiadamy!

Solidny i trwały materiał

Drzwi wewnętrzne Białystok należą do tych elementów we wnętrzu, które kupuje się raz na wiele lat. Nie wymieniamy ich tak często, jak mebli czy innych elementów aranżacji. Warto więc od razu wybrać dobrej jakości rozwiązania, pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów. Drzwi powinny mieć odpowiednie parametry techniczne, być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wody i wilgoci. Ten ostatni czynnik ma znaczenie szczególnie w kuchni i w łazience. Przy zakupie drzwi wewnętrznych mamy do wyboru zarówno modele wykonane z naturalnego drewna, jak i szereg drzwi, które są zrobione z materiałów drewnopodobnych. Drzwi drewniane są mocne, solidne, bardzo eleganckie i efektowne, jednak może nieco odstraszać ich cena – ich koszt będzie tym większy, im więcej mamy pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu. Drzwi wykonane z materiałów drewnopodobnych są zdecydowanie tańsze – doskonale imitują drewno, dostępne są w wielu wersjach i modelach, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do potrzeb konkretnego wnętrza.

Zasady wybierania drzwi wewnętrznych

Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się przy zakupie drzwi wewnętrznych, warto wziąć pod uwagę kilka zasad. Przede wszystkim, drzwi powinny pasować kolorem i stylistyką do innych elementów – można je dopasować na przykład do koloru mebli lub podłogi. Kolejną kwestią jest wybór, czy skrzydła drzwiowe mają być pełne czy przeszklone. Drzwi pełne świetnie sprawdzą się w kuchni i w łazience. Warto je również zamontować w sypialni i w pokoju dziecięcym – pełne drzwi zapewniają lepszą izolację akustyczną i wyciszenie wnętrza. Drzwi przeszklone to dobre rozwiązanie do salonu, pokoju dziennego, a także wtedy, gdy mamy ciemny i pozbawiony światła przedpokój. Przeszklenia w drzwiach wpuszczą do ciemnego wnętrza sporo światła.

Kolejną kwestią przy wyborze drzwi, jest decyzja, czy mają być prawe czy lewe, a także jaki będzie ich sposób otwierania – do środka czy na zewnątrz. W małych pomieszczeniach, gdzie ważny jest każdy centymetr przestrzeni, warto zdecydować się na drzwi otwierane na zewnątrz. W dużych wnętrzach można natomiast wybrać skrzydła otwierane do środka. W niewielkich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się również drzwi przesuwne, chowane w ścianie oraz drzwi harmonijkowe. Można dzięki nim zaoszczędzić sporo miejsca, a użytkowanie takich drzwi jest tak samo komfortowe, jak w przypadku zwykłych skrzydeł drzwiowych.

Klamki dopasowane do drzwi

Wybierając drzwi wewnętrzne pamiętajmy nie tylko o najważniejszych kwestiach, ale również o detalach. Warto zwrócić uwagę na klamki – powinny pasować stylistyką do aranżacji wnętrza. W nowoczesnej stylistyce świetnie sprawdzają się proste klamki ze stali nierdzewnej. W klasycznych lub bogato zdobionych wnętrzach dobrym rozwiązaniem będą natomiast klamki bardziej dekoracyjne, w kolorze złota czy mosiądzu, co podkreśli elegancką aranżację.

Zakup drzwi wewnętrznych to spore wyzwanie, ale nie ostatnie, jeśli chodzi o komfortowe ich użytkowanie. Po wybraniu odpowiedniego modelu warto zadbać o jego prawidłowy montaż. Nawet najlepszej jakości skrzydła drzwiowe mogą bowiem nie spełnić oczekiwań, jeśli będą niewłaściwie zamontowane w otworze drzwiowym.