Panele gipsowe – efekt 3D w Twoim wnętrzu

Panele gipsowe 3D

Panele ścienne – powrót mody

Panele były kiedyś popularną formą dekoracji ścian. Do dziś w wielu lokalach z lat 80 i 90 można się natknąć na boazerie. Tak udekorowane wnętrza nie prezentowały się oryginalnie. Teraz jednak panele wróciły do łask. Zastosowanie obecnej technologii pozwala na dokładniejsze projektowanie i formowanie paneli. Co więcej, takie panele można malować. Mnogość form, materiałów i pomysłów na aranżacje sprawia, że panele 3D pomogą stworzyć we wnętrzu odpowiedni klimat. Wielu projektantów stosuje je w dekoracji nowoczesnych wnętrz mieszkań oraz lokali. Ten rodzaj paneli najczęściej wykonuje się z drewna, gipsu i betonu.

Panele gipsowe

Gipsowe panele 3D  są częstą dekoracją w nowoczesnych wnętrzach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są łatwe do malowania. Panele były kiedyś popularną formą dekoracji ścian.  Gips jest elastycznym i stosunkowo tanim materiałem. Można z niego tworzyć z niego nawet skomplikowane wzory. Panele gipsowe można ułożyć tak, aby tworzyły jednolitą ścianę.

Panele 3D – malowanie

Przed przystąpieniem do malowania paneli 3D należy je zagruntować podobnie jak standardową ścianę gipsową, potem pomalować dowolną farbą do ścian. Do malowania gipsu dobrze sprawdzają się farby lateksowe, winylowe, akrylowe oraz lateksowo-akrylowe.

Panele gipsowe – cena i montaż

Ceny paneli gipsowych 3D wynoszą od 155 do 257 zł za metr kwadratowy. Koszt jednego panelu gipsowego wynosi 60-80 zł. Cena montażu paneli waha się pomiędzy 40 a 60 zł za metr bieżący. Koszt paneli z podmurówką jest nieco większy.

Panele gipsowe – wygląd

Panele 3D, podobnie jak tapety mają wiele rodzajów wzorów i deseni. Trzeci wymiar pozwala tworzyć ciekawe efekty przy geometrycznych kształtach, a także w pełni imitować struktury takie jak kamień, cegły, czy fale na piasku. Dodanie odpowiednich efektów świetlnych i akcentów kolorystycznych może jeszcze bardziej podkreślić trójwymiarowy efekt.
Wśród najpopularniejszych typów deseni warto wymienić:

  • Geometryczne, abstrakcyjne – projektanci paneli 3D eksperymentują z ciekawymi formami geometrycznymi. Efekt może przypominać przeplatające się wstęgi, czy sześciany. Ściana nie musi być płaska.
  • Faliste – w projektach płytek 3D często używane są faliste linie. Dzięki temu struktura przypomina morskie fale i piasek. Dzięki temu wnętrze wygląda zarówno nowocześnie, jak i naturalnie.
    Mozaiki – w niektórych projektach wzory są powtarzalne i regularne. Klasyczny efekt jest urozmaicony przez dodanie trzeciego wymiaru.
  • Loftowe stylizacje – w niektórych wnętrzach w stylu loftowym ciekawym dodatkiem są dekoracje naśladujące surowe materiały jak cegła, kamień lub drewno.

Panele gipsowe – gdzie można wykorzystać?

Panele gipsowe w salonie

Salon to miejsce, w którym zaprasza się gości. Jest to często największy pokój w domu. Gołe, płaskie ściany mogą być nudne. Widać to salonach w stylu industrialnym. Wnętrza tego typu są zazwyczaj przestronne i utrzymane w minimalistycznym stylu. W salonie sprawdzą się panele o geometrycznych wzorach. Wybór trójwymiarowych paneli zależy od przestrzeni, gustu oraz budżetu.

Panele gipsowe w pokoju dziecka

Trendem w projektowaniu pokojów dziecinnych jest personalizacja. Dostosowanie wnętrza tak, by było zgodne z tym, co jest największą pasją dziecka. Na rynku dostępne są panele o różnych deseniach, które nawiązują do upodobań i zainteresowań dziecka i wystroju pokoju. W tej sposób możesz stworzyć pokój małego przyrodnika, astronauty, czy małej księżniczki. Dodatkową zabawą może być zaangażowanie dziecka w wybór koloru, lub pomoc przy malowaniu. Dla nastolatków lepszym wyborem będą prostsze, bardziej stonowane wzory.

Panele gipsowe w łazience

Przed przystąpieniem do dekoracji łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie narażone na kontakt z wodą – okolice umywalki, toalety, wanny oraz prysznica. Niektórzy producenci paneli oferują przygotowanie paneli wodoodpornych z przygotowaniem do pomieszczeń łazienkowych. Koszt tak przygotowanych paneli jest jednak większy.

Panele gipsowe 3D w lokalu 

Panele 3D można wykorzystać nie tylko do dekoracji wnętrz mieszkalnych, ale również do urządzenia lokalu, takiego jak bar, czy klub. Wybór paneli zależy od klimatu i stylu, w którym urządzony jest lokal. Jeśli wystrój jest bardziej nowoczesny warto wybrać panele bardziej geometryczne. Przy wystroju rustykalnym lepsze będą dekoracje, które imitują naturalne materiały.

To oczywiście niektóre z propozycji zastosowania gipsowych paneli 3D. Wszystko zależy od wystroju wnętrz oraz od budżetu. Odpowiednio dobrane panele gipsowe podkreślą klimat Twojego wnętrza. Wybór paneli jest tak szeroki, że decyzja może być trudna. Pomocą może być oglądanie katalogów i projektów dostępnych w Internecie oraz skonsultowanie się ekspertem, który doradzi, jakie panele wybrać.