Bateria wannowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jednym z kluczowych elementów aranżacji łazienki jest bateria wannowa, która powinna być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Dziś na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Ważne jest jednak, aby wybór baterii nie był przypadkowy. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować wybierając konkretny model baterii wannowej.

Jaki sposób montażu baterii wannowych?

Baterie wannowe mogą być montowane na różne sposoby. Pod tym kątem wyróżnić można baterie ścienne, stojące oraz wolnostojące. Baterie ścienne, jak można się domyślić, montowane są w ścianie. Jest to standardowy model baterii, dlatego często montowany jest w budownictwie mieszkaniowym. Decydując się na baterię ścienną, uwagę zwrócić należy na długość wylewki. Ta dopasowana powinna być bowiem do budowy wanny. Dodatkowo istotny jest także sam sposób montażu takiej baterii. Może być ona zamontowana w sposób natynkowy lub podtynkowy. To, co różni oba te sposoby montażu to fakt, że w przypadku montażu natynkowego konstrukcja baterii ściennej widoczna jest z zewnątrz, natomiast w przypadku montażu podtynkowego konstrukcja baterii nie jest widoczna z zewnątrz. Z kolei baterie wannowe stojące montowane są na obrzeżach wanny. Do samej instalacji wodnej taką baterię podłącza się za pomocą wężyków. Wspomnieć trzeba jeszcze o bateriach wolnostojących. Ten model charakteryzuje się tym, że nie jest mocowany do samej wanny, ale obok niej. Taka bateria prezentuje się niezwykle elegancko, jednak w porównaniu do poprzednich modeli, zajmuje dodatkowe miejsce.

Jakie funkcje i sposób działania baterii wannowej?

Wybierając konkretny model baterii wannowej, uwagę zwrócić należy także na jej sposób działania oraz funkcjonalność. Pod tym względem na rynku również dostępne są różne rozwiązania. Jednym z nich jest bateria wannowa z termostatem. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, ponieważ termostat umożliwia ustawienie stałej temperatury i strumienia wody. Dzięki temu nie ma mowy o ryzyku poparzenia się zbyt gorącą wodą. Inną ciekawą propozycją jest bateria wannowa 3-otworowa. Montowana jest na obudowanie wanny lub na jej brzegach, w specjalnych otworach. Taka bateria jest jednak dość ciężka, dlatego jej montaż zaleca się jedynie do dość solidnych wanien. Alternatywą może być montaż baterii 3-otworowej na specjalnej, podwieszanej półce. To, czym wyróżnia się ten model baterii to trzy różne ujścia wody. Można do niej dołączyć słuchawkę prysznicową, wylewkę bądź mieszacz. Dostępne są także baterie 4- i 5-otworowe. Jeszcze innym rozwiązaniem jest bateria wannowa z deszczówką. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wannę chcą wykorzystywać także jako prysznic. Deszczownica montowana jest na specjalnym wysięgniku, który umożliwia regulację jej wysokości.

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając baterię wannową?

Na koniec wskazać trzeba jeszcze kilka istotnych parametrów, które powinno się mieć na uwadze, wybierając konkretny model baterii wannowej. Pierwszym z nich jest materiał wykonania. Ten powinien być zarówno wytrzymały, jak i łatwy w utrzymaniu w czystości. Dobrym wyborem będzie na pewno bateria wykonana z mosiądzu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody. Drugim ważnym parametrem jest rodzaj głowicy. Najlepiej, aby była ona ceramiczna. Dzięki temu można być pewnym, że krany nie będą przeciekać. Istotna jest także szerokość głowicy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wielkość strumienia wody. Uwagę zwrócić należy jeszcze na wydajność przepływu, zasięg wylewki oraz natrysk.