Nie sposób wyobrazić sobie dom bez drzwi. Zewnętrzne chronią go przed zimnem czy napływem gorąca, a także niechcianymi wizytami. Z kolei drzwi wewnętrzne zapewniają możliwość manipulowania krążeniem powietrza w lokalu czy umożliwiają zapewnienie sobie prywatności. W poniższym artykule zostaną przedstawione podstawowe ogólne informacje na temat drzwi wewnętrznych.
Drzwi przylgowe
Można śmiało stwierdzić, że są to najczęściej wybierane drzwi. Dobrze komponują się z większością styli, zwłaszcza tymi stawiającymi na klasykę i tradycję. Zawiasy w tych drzwiach są widoczne, co znacznie ułatwia montaż. Krawędź drzwi sprawia w ten sposób wrażenie dalece mniej masywnej, ponieważ nie łączy się z ościeżnicą.
Drzwi bezprzylgowe
W ich przypadku zawiasy drzwi są niewidoczne. Dzięki ich ukryciu drzwi łączą się z ościeżnicą, przez co wydają się bardzo masywne. Na rozwiązanie to decydują się zwłaszcza osoby, które zainteresowane są aranżacjami industrialnymi czy minimalistycznymi.
Zabudowa ściany
Dzięki temu rozwiązaniu stają się niemal całkowicie niewidoczne, komponując się ze ścianą. Jedynym odróżniającym się elementem będzie klamka drzwi. Zastosowanie zabudowy ściany sprawdzi się głównie we wnętrzach minimalistycznych. Jednak nie jest to jedyny styl, w którym zabudowa znajdzie zastosowanie. W zależności od jej designu można ją dopasować do każdego stylu, który ma być wyrafinowany i elegancki.
Ościeżnica – co to takiego?
Bez względu na wybrany rodzaj drzwi, muszą one zostać osadzone. W przeciwnym razie montaż staje się całkowicie niemożliwy. W zależności od modelu wykonuje się ją z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna. Dzielą się one na regulowane i stałe. Te pierwsze użytkownik może swobodnie dopasowywać do danej ściany. Z kolei ościeżnice stałe nie podlegają jakimkolwiek modyfikacjom.
Dobór ościeżnicy poza parametrami technicznymi powinien także uwzględniać estetykę. Z tego względu częstą praktyką jest kupowanie ościeżnicy w zestawie z drzwiami. Jednolity materiał i kolorystyka to popularne, zwyczajowe połączenie. Istnieje jednak możliwość osobnego zakupu obu komponentów. Jednak w drugim wypadku kluczowe jest perfekcyjne dopasowanie wymiarów.
Rozety – co to takiego?
Otwór w drzwiach to nieuchronna pozostałość po montażu. Z ich powodu widoczna jest wkładka z zamkiem, co nie jest widokiem sprzyjającym estetyce drzwi. Rozety eliminują ten problem. Stanowią one estetyczne uzupełnienie drzwi, które zakrywa otwór. Na rynku spotyka się najczęściej kształt okrągły lub owalny. Zazwyczaj jest to produkt kupowany oddzielnie od samych drzwi. Osobną kategorią są rozety do klamek. Ich zadaniem jest z kolei ochrona zamka i klamki od czynników zewnętrznych.
Rozeta musi być dopasowana rozmiarem do klamki, i zamka, a te zaś do drzwi. Drobna klamka w wielkich drzwiach niekoniecznie sprzyja wygodzie użytkowania produktu, a wręcz zamienia otwieranie drzwi w nie lada wysiłek.
Jak dobrać kierunek otwierania drzwi?
Nie jest on bez znaczenia. Drzwi mogą otwierać się na prawo lub lewo, a także na zewnątrz lub do wewnątrz. Kierunek nie może być podyktowany przypadkiem! Należy uwzględnić, w którą stronę drzwi nie zahaczą o cokolwiek. W najskrajniejszym przypadku dojdzie do znacznych zarysowań czy obić ściany lub mebla. W niektórych wariantach niewłaściwy dobór kierunku może zupełnie uniemożliwić otwarcie drzwi i wejście do pomieszczenia.
Jak dobrać klamkę?
Najważniejszy jest rozmiar, który musi być proporcjonalny do wymiarów i masywności drzwi. Jednak równie krytyczna jest estetyczna spójność klamki z drzwiami. Skandynawskie drzwi z klamką w stylu klasycznym to konfiguracja niezbyt estetyczna. Dlatego najlepszym wyborem jest klamka dołączona do drzwi.
Warto także uwzględnić, czy drzwi będą zamykane na klucz. W zależności od tego parametru rozeta klamki będzie miała specjalny otwór na ten ostatni. Bez niego zamek zostanie przesłonięty rozetą i straci swoją funkcję.